porady indavox
Jak wyczyścić kominek?
Jedyną złą stroną wieczorów spędzanych przy wesoło trzaskającym ogniu jest to, że później trzeba wyczyścić kominek. Właściciele pieców pokojowych wiedzą, że nie jest to łatwe. Czy da się prościej wyczyścić kominek z sadzy i popiołu?
Własny kominek to marzenie większości Polaków i jeden z największych plusów posiadania własnego domu. Kominek nie tylko dogrzewa pomieszczenie. Dzięki niemu w domu jest przytulniej i bardziej romantycznie. Rzadko kto w momencie podejmowania decyzji o zakupie domu z kominkiem myśli o przyziemnych kwestiach takich, jak jego czyszczenie. Czym to robić? Jak często? W jaki sposób? Szukamy rozwiązań najpopularniejszych problemów dotyczących mycia kominka.
Czyszczenie szyby kominka i pozostałych części
Na początek warto pamiętać, że zdecydowanie nie warto do czyszczenia kominka wybierać najtańszych preparatów. Sadza i spalenizna to jedne z najtrudniejszych do usunięcia zabrudzeń. Oszczędzanie na środku do czyszczenia tylko utrudni zadanie, sprawiając, że dłużej trzeba będzie szorować kominek. Nie wolno też myć kominka preparatami, które nie są do tego przeznaczone.
Specjalistyczne środki do kominka mają formułę, która radzi sobie z:
- popiołem,
- sadzą,
- tłuszczem.
Najlepiej mieć zawsze w domu środek przeznaczony specjalnie do czyszczenia kominka, jak Indavox Home.
Czyszczenie kominka krok po kroku
Jego plusem jest to, że rozpuszcza okopcenia czy tłuszcz w kilka minut. Poza tym ma formę pianki, więc nie spływa z czyszczonych powierzchni. To szczególnie ważne właśnie tam, gdzie jest sadza – środek warto potrzymać przez kilka minut na ściankach kominka, by mógł dokładnie rozpuścić wszystkie zanieczyszczenia. Później możesz go zmyć szczoteczką lub gąbką.
Indavox Home czyści:
- cegły,
- szyby kominkowe,
- wkłady,
- kamień w obudowach,
Dzięki temu nie musisz osobno czyścić każdego elementu swojego kominka i oszczędzasz czas.
Jak często czyścić kominek? To zależy od tego, jak często w nim palisz. Jeśli w sezonie ogień w kominku płonie nawet codziennie, to czyszczenie kominka zaplanuj na raz na tydzień. Gdy masz czas, warto przetrzeć kominek specjalistycznym środkiem nawet parę razy w tygodniu. Łatwiej „na szybko” oczyścić niewielkie, codzienne zabrudzenia, niż usuwać osad z sadzy w kominku, który nie był czyszczony przez cały sezon.
O czym jeszcze trzeba pamiętać, czyszcząc kominek?
- Takie środki mają dość wysokie stężenie silnie działających substancji, dlatego nie używaj ich, gdy kominek jest ciepły.
- Pomieszczenie, w którym używasz środka do czyszczenia kominka, powinno być dobrze wentylowane w trakcie i przez kilka godzin po sprzątaniu.
- Jeśli masz piec z pięknych kafli lub innego cennego materiału, czyść go ostrożnie. Sprawdzaj też, z jakiego materiału zbudowane jest wnętrze kominka. Przykładowo środek Indavox Home nie należy stosować do cynku, aluminium i miedzi. Jeśli masz wątpliwości, przeprowadź próbę na niewielkim fragmencie wewnątrz kominka. Po odczekaniu i spłukaniu środka sprawdź, czy materiał nie został uszkodzony.
Co będzie najskuteczniejsze?