porady indavox
Jak czyścić fugi?
Pierwsza rada dla tych, którzy chcą odświeżyć wygląd pomieszczeń takich, jak kuchnia, korytarz czy łazienka? Wyczyść fugi! W całym pomieszczeniu zrobi się jaśniej i bardziej schludnie.
Kafle i płytki standardowo można spotkać w łazienkach. Poza tym są praktyczne też w kuchni, bo łatwiej usuwać z nich tłuszcz czy plamy kuchenne, niż ze ścian. Coraz częściej kafle wybierane są również do korytarzy czy na klatki schodowe. Przemawia za tym przede wszystkim łatwość, z jaką można je wyczyścić, a także odporność na wodę. Jedynym problemem przy czyszczeniu kafli są zazwyczaj fugi. Jak się za to zabrać i czy zawsze konieczne jest szorowanie szczotką?
Fugi na ścianach, podłodze, w kuchni, w łazience – jak czyścić?
Nie ma zbyt dużej różnicy, jeśli chodzi o czyszczenie fug w kuchni czy w łazience. Nowoczesne fugi np. łazienkowe czasem mają dodatkowe zabezpieczenie przed pleśnią. Preparat Indavox Home możesz zastosować do spoin ściennych jak i podłogowych, poza taką zabezpieczoną impregnatem nadającym połysk.
Poza tym należy też sprawdzić, czy płyn jest przeznaczony specjalnie do fug. Tańsze środki uniwersalnego zastosowania mają bardzo rzadką formułę, a to sprawia, że spływają one ze ścian. Profesjonalne spray’e w formie pianki, takie jak Indavox Home nie tylko czyszczą z powstałych na bieżąco zabrudzeń, ale też odświeżają kolor fug. Taki środek trzeba pozostawić na kilka minut, a następnie przetrzeć fugi gąbką. Szorowania szczoteczką nie da się uniknąć tylko w przypadku zabrudzeń, które rzeczywiście narastały miesiącami.
Skąd się biorą zabrudzenia na fugach?
Fugi ciemnieją pod wpływem różnych czynników. W kuchni mogą je brudzić odpryski tłuszczu z patelni, a w łazience – kosmetyki. Dodatkowo w pobliżu źródeł wody w fugach może gromadzić się osad z wytrącających się z twardej wody wodociągowej minerałów. Sama woda też ma negatywny wpływ na fugi – w stale wilgotnych gromadzi się pleśń. Warto pamiętać o tym, że jasne fugi będą też ciemnieć z czasem np. pod wpływem światła.
Czyszczenie fug krok po kroku
Ogólny schemat tego, jak czyścić fugi, wygląda tak:
- Nałóż preparat. Najłatwiej zrobić to z butelki ze spray’em.
- Pozostaw na 3- 5 min. pozwalając na działanie środkowi.
- Wymyj fugi mokrą gąbką.
- Jeśli nadal są brudne, użyj szczoteczki.
- Na koniec dokładnie wysusz kafelki – wilgoć sprzyja gromadzeniu się na fugach pleśni, a to oznacza wkrótce kolejne sprzątanie.
Rada: Nie stosuj silnie działających środków do fug, jeśli masz płytki z kamienia naturalnego. Mogą one odbarwiać lub uszkadzać marmur czy alabaster. W razie wątpliwości wykonaj niewielką próbę na niewidocznym fragmencie fug, np. za szafką.
Co będzie najskuteczniejsze?